Şanlıurfa Valiliği, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve Harran Üniversitesi tarafından düzenlenen, Harran Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası AB Bilgi Merkezi, Şanlıurfa Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün destekleriyle hazırlanan Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Salonu’nda gerçekleşen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliği sergi, panel, müzik dinletisi ile göz doldurdu.
Etkinlik açılışında bir konuşma yapan Harran Üniversitesi Rektörü Mehmet Sabri ÇELİK, “Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın var denir. Hâlbuki her başarılı erkeğin yanında eşi, çocukları, kızları vardır. Her gün eşimize, çocuklarımıza ayıracak zamanımız olmalı. Ancak bu şekilde başarılı olabiliriz” dedi. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Halil PELTEK ise kadın yaşamında eğitimin önemini vurguladı. Açılışta Harran Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Fatma Şeyma DOĞAN da kadınlara yönelik çalışmalardan söz etti.
Rektör Çelik’e pozitif ayrımcılık teşekkürü
Şanlıurfa Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası AB Bilgi Merkezi ve Harran Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği etkinliğe katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat ÇİFTÇİ’nin eşi Sema ÇİFTÇİ, konuşmasında Rektör ÇELİK’e, yardımcılarından birisini kadın akademisyenlerden seçtiği için teşekkür ederek, Harran Üniversitesi’nin kadına verdiği önemin bir kez daha altını çizdi.
Pandomim Gösterisi Büyük Alkış Topladı
Dr. Öğr. Üyesi Emine TEKER’in koreografisini üstlendiği, öğrencilerin performansları ile göz doldurduğu pandomim gösterisi, “çocuk gelin” konusuna değinerek kadınların yaşadıkları zorluklara duygu dolu ve ince bir vurgu yaptı.
Moderatörlüğünü Sosyal Hizmet Uzmanı Rezzan Yavuz’un üstlendiği panelde, Harran Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şevket ÖKTEN Güneydoğu’da kadın halleri üzerine konuştu. İlahiyat Fakültesi Din Sosyolojisi Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Fatma ÇAKMAK ise İslam Düşüncesinde Kadının Şahsiyeti ve Toplumsal İtibarı hakkında bilgi verdi. Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Dursun ÇADIRCI kadın sağlığı hakkında bilgiler vererek “Sağlıklı Kadın, Sağlıklı Toplum” mesajını verdi. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Şube Müdürü Sibel TOPTAN kadın istihdamı konusunda konuşurken, Avukat Çiğdem KENDİRCİ dinleyicilere hukukta kadın konusunda bilgiler vererek kadınların hakları konusunda bilinçlenmeleri gerektiğini vurguladı.
Çok Sesli Koro Kadınlar İçin Söyledi
Programın son bölümünde Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı öğrencilerinden oluşan koro, Dr. Öğr. Üyesi Ömür Arda AYDIN’ın şefliğinde dinleyicilere keyifli bir müzik dinletisi sundu. Katılımcılara ayrıca günün hatırası olarak hediyeler takdim edildi.